u-blox NINA-B306-01B
| Manufacturer: | u-blox |
|---|---|
| MFG Part #: | NINA-B306-01B |
| Part #: | NINA-B306-01B |
| Availability: |
286 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Bluetooth Modules - 802.15.1 nRF52840, PCB antenna, open CPU
Specifications
| Antenna | PCB Antenna |
|---|---|
| Core | ARM Cortex-M4 |
| Data Rate | 2 Mb/s |
| Dimensions | 15 mm x 10 mm x 2.23 mm |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Height | 2.23 mm |
| Interface Type | GPIO, I2C, I2S, SPI, UART, USB |
| Length | 15 mm |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Memory Size | 1 MB |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Modulation Technique | PWM, PDM |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Power | 10 dBm |
| Protocol | BLE, Bluetooth 5.0 |
| Protocol - ANT, Thread, Zigbee - 802.15.4 | 802.15.4 (ANT, Thread, Zigbee) |
| Protocol - Bluetooth, BLE - 802.15.1 | Bluetooth LE |
| Protocol - Sub GHz | NFC |
| Range | 1400 m |
| Receiver Sensitivity | - 100 dBm |
| Series | NINA-B3 |
| Shielding | Shielded |
| Standard Pack Qty | 500 |
| Subcategory | Wireless & RF Modules |
| Supply Current Receiving | 4.8 mA |
| Supply Current Transmitting | 14.1 mA |
| Supply Voltage - Max | 3.3 V |
| Supply Voltage - Min | 3.3 V |
| Type | USB Adapter |
| Width | 10 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.73 | $7.73 |
| 10 | $6.90 | $69.00 |