- Home
- Products
- Passive Components
- Antennas
- ANN-MB-02
u-blox ANN-MB-02
| Manufacturer: | u-blox |
|---|---|
| MFG Part #: | ANN-MB-02 |
| Part #: | ANN-MB-02 |
| Availability: |
39 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Antennas Multi-band active GNSS antenna with 5 m cable and MCX connector
Specifications
| Antenna Connector Type | MCX Plug |
|---|---|
| Cable Length | 5 m |
| Cable Type | RG174 |
| Gain | 2 dBi, 3 dBi |
| Ground Plane Size | 15 cm |
| Height | 22.5 mm |
| Impedance | 50 Ohms |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 82 mm |
| Maximum Frequency | 1.249 GHz, 1.606 GHz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Frequency | 1.197 GHz, 1.559 GHz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | Screw Mount |
| Number of Bands | 2 Band |
| Polarization | RHCP |
| Protocol - GPS, GLONASS | BEIDOU, Galileo, GLONASS, GNSS, GPS |
| Standard Pack Qty | 40 |
| Subcategory | Antennas |
| Termination Style | Connector |
| VSWR | 2 |
| Width | 60 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $61.71 | $61.71 |
| 10 | $40.15 | $401.50 |