- Home
- Products
- Connectors
- RF Interconnects
- RF Connectors / Coaxial Connectors
- PCB.MMCXFSTJ.HT
Taoglas PCB.MMCXFSTJ.HT
| Manufacturer: | Taoglas |
|---|---|
| MFG Part #: | PCB.MMCXFSTJ.HT |
| Part #: | PCB.MMCXFSTJ.HT |
| Availability: |
567 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
RF Connectors / Coaxial Connectors MMCX straight PCB Mount Jack
Specifications
| Board Thickness | 2.5 mm |
|---|---|
| Body Finish | Gold |
| Body Material | Copper |
| Body Style | Vertical PCB Mount |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Termination | Solder Pads |
| Coupling Mechanism | Snap-On |
| Gender | Jack (Socket) |
| Impedance | 50 Ohms |
| Insulation Resistance | 1 GOhms |
| Maximum Frequency | 6 GHz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Frequency | 0 Hz |
| Mounting Style | PCB Mount |
| Polarity | Standard |
| Product | PCB Connectors |
| RF Series | MMCX |
| Series | PCB |
| Standard Pack Qty | 100 |
| Subcategory | RF Interconnects |
| Termination Style | Solder |
| Voltage Rating | 170 V |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.42 | $4.42 |
| 10 | $3.76 | $37.60 |
| 20 | $3.52 | $70.40 |
| 50 | $3.36 | $168.00 |
| 100 | $3.19 | $319.00 |
| 200 | $2.89 | $578.00 |
| 1,000 | $2.65 | $2,650.00 |
| 2,000 | $2.52 | $5,040.00 |