- Home
- Products
- Passive Components
- Antennas
- GW.59.3153
Taoglas GW.59.3153
| Manufacturer: | Taoglas |
|---|---|
| MFG Part #: | GW.59.3153 |
| Part #: | GW.59.3153 |
| Availability: |
641 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Antennas GW.59 2.4/5.8GHz 3dBi Dipole Antenna, RP-SMA(M) Hinged
Specifications
| Antenna Connector Type | RP-SMA Male |
|---|---|
| Application | Wireless Application, ISM Application |
| Cable Type | RG-178 |
| Center Frequency | 2.45 GHz, 5.5 GHz |
| Country of Assembly | Not Available |
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | TW |
| Gain | 2.37 dBi, 2.93 dBi |
| Impedance | 50 Ohms |
| IP Rating | IP65 |
| Length | 156 mm |
| Maximum Frequency | 5.85 GHz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Mechanical Style | Whip |
| Minimum Frequency | 2.4 GHz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | Panel Mount |
| Number of Bands | 2 Band |
| Polarization | Linear - Vertical |
| Power Rating | 1 W |
| Product | Outdoor Antennas |
| Protocol - ANT, Thread, Zigbee - 802.15.4 | 802.15.4 (ANT, Thread, Zigbee) |
| Protocol - Bluetooth, BLE - 802.15.1 | Bluetooth, BLE |
| Protocol - Sub GHz | IoT, ISM |
| Protocol - WiFi - 802.11 | 802.11, WiFi, WLAN |
| Standard Pack Qty | 100 |
| Style | Tilt/Swivel |
| Subcategory | Antennas |
| Termination Style | Connector |
| Type | Dipole |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.19 | $7.19 |
| 10 | $5.77 | $57.70 |
| 100 | $5.26 | $526.00 |
| 200 | $4.98 | $996.00 |
| 500 | $4.87 | $2,435.00 |
| 1,000 | $4.76 | $4,760.00 |