- Home
- Products
- Passive Components
- Antennas
- GW.48.A151W
Taoglas GW.48.A151W
| Manufacturer: | Taoglas |
|---|---|
| MFG Part #: | GW.48.A151W |
| Part #: | GW.48.A151W |
| Availability: |
172 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Antennas GW.48.A151W 2.4 / 5.8GHz Dual Band 3-3.5dBi White Rubber Duck Dipole Antenna with RP-SMA(M)
Specifications
| Antenna Connector Type | RP-SMA Male |
|---|---|
| Application | Wireless Application, ISM Application |
| Center Frequency | 2.45 GHz, 5.5 GHz |
| Diameter | 7.5 mm |
| Gain | 3.42 dBi, 4.56 dBi |
| Impedance | 50 Ohms |
| IP Rating | IP65 |
| Length | 89.5 mm |
| Maximum Frequency | 5.85 GHz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Mechanical Style | Whip |
| Minimum Frequency | 2.4 GHz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | Panel Mount |
| Number of Bands | 2 Band |
| Polarization | Linear |
| Power Rating | 2 W |
| Product | Indoor Antennas |
| Protocol - ANT, Thread, Zigbee - 802.15.4 | 802.15.4 (ANT, Thread, Zigbee) |
| Protocol - Bluetooth, BLE - 802.15.1 | Bluetooth, BLE |
| Protocol - Sub GHz | IoT, ISM |
| Protocol - WiFi - 802.11 | 802.11, WiFi, WLAN |
| Series | GW |
| Standard Pack Qty | 100 |
| Style | Straight |
| Subcategory | Antennas |
| Termination Style | Connector |
| Type | Dipole |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.10 | $11.10 |
| 10 | $9.23 | $92.30 |
| 50 | $9.02 | $451.00 |
| 100 | $8.56 | $856.00 |
| 200 | $8.55 | $1,710.00 |
| 1,000 | $8.48 | $8,480.00 |