- Home
- Products
- Connectors
- RF Interconnects
- RF Connectors / Coaxial Connectors
- FK.G3.SMBFST.D.AP
Taoglas FK.G3.SMBFST.D.AP
| Manufacturer: | Taoglas |
|---|---|
| MFG Part #: | FK.G3.SMBFST.D.AP |
| Part #: | FK.G3.SMBFST.D.AP |
| Availability: | |
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
RF Connectors / Coaxial Connectors FAKRA CODE D
Specifications
| Body Finish | Nickel |
|---|---|
| Body Material | Brass |
| Body Style | Straight |
| Cable Type | RG-174, 188, 316 |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Termination | Solder |
| Frequency | 0 Hz to 3 GHz |
| Gender | Plug (Pin) |
| Impedance | 50 Ohms |
| Mating Cycles | 100 Cycle |
| Maximum Frequency | 3 GHz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Frequency | 0 Hz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Orientation | Straight |
| Product | Connectors |
| RF Series | SMB |
| Standard Pack Qty | 100 |
| Subcategory | RF Interconnects |
| Termination Style | Solder |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.08 | $4.08 |
| 10 | $3.71 | $37.10 |
| 20 | $3.51 | $70.20 |
| 50 | $3.43 | $171.50 |
| 100 | $3.27 | $327.00 |
| 200 | $2.86 | $572.00 |
| 500 | $2.78 | $1,390.00 |
| 1,000 | $2.37 | $2,370.00 |
| 2,000 | $2.20 | $4,400.00 |