- Home
- Products
- Passive Components
- Antennas
- CGGP.35.3.A.02
Taoglas CGGP.35.3.A.02
| Manufacturer: | Taoglas |
|---|---|
| MFG Part #: | CGGP.35.3.A.02 |
| Part #: | CGGP.35.3.A.02 |
| Availability: |
514 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Antennas CGGP.35.3.A.02 GPS/GLONASS/Galileo 35*35*3.5mm Dual-Band Patch Antenna
Specifications
| Application | Satellite Applications |
|---|---|
| Bandwidth | 22 MHz |
| Center Frequency | 1.57542 GHz, 1.602 GHz |
| Country of Assembly | Not Available |
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | TW |
| Gain | 1.5 dBi |
| Ground Plane Size | 50 mm x 50 mm |
| Height | 3 mm |
| Impedance | 50 Ohms |
| Length | 35 mm |
| Maximum Frequency | 1.607 GHz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Mechanical Style | Patch |
| Minimum Frequency | 1.574397 GHz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | PCB Mount |
| Number of Bands | 2 Band |
| Product | PCB Antennas |
| Protocol - GPS, GLONASS | Galileo, GLONASS, GPS |
| Series | CGGP |
| Standard Pack Qty | 100 |
| Style | Ceramic |
| Subcategory | Antennas |
| Termination Style | Pin |
| Type | Passive Antenna |
| VSWR | 1.5 |
| Width | 35 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.50 | $7.50 |
| 10 | $5.80 | $58.00 |
| 50 | $5.00 | $250.00 |
| 100 | $4.79 | $479.00 |
| 200 | $4.74 | $948.00 |
| 500 | $4.64 | $2,320.00 |
| 1,000 | $4.52 | $4,520.00 |
| 2,500 | $4.30 | $10,750.00 |