- Home
- Products
- Sensors
- Magnetic Sensors
- Board Mount Hall Effect / Magnetic Sensors
- SI7210-B-03-IVR
Silicon Labs SI7210-B-03-IVR
| Manufacturer: | Silicon Labs |
|---|---|
| MFG Part #: | SI7210-B-03-IVR |
| Part #: | SI7210-B-03-IVR |
| Availability: | |
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Board Mount Hall Effect / Magnetic Sensors I2C programmable Hall effect magnetic sensor with push-pull output
Specifications
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Operating Point Min/Max | 1.1 mT |
| Operating Supply Current | 6.8 mA |
| Operating Supply Voltage | 1.71 V to 5.5 V |
| Output Type | Push Pull |
| Package / Case | SOT-23-5 |
| Release Point Min/Max (Brp) | 0.2 mT |
| Resolution | 13 bit |
| Series | Si7210 |
| Standard Pack Qty | 3000 |
| Subcategory | Sensors |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 1.71 V |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Type | Programmable, I2C |
My Recently Viewed Products