- Home
- Products
- Semiconductors
- Wireless & RF Integrated Circuits
- RF Transceiver
- SI4461-B1B-FMR
Silicon Labs SI4461-B1B-FMR
| Manufacturer: | Silicon Labs |
|---|---|
| MFG Part #: | SI4461-B1B-FMR |
| Part #: | SI4461-B1B-FMR |
| Availability: |
17,490 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
RF Transceiver +16/-116 dBm sub-GHz Transceiver
Specifications
| Frequency Range | 142 MHz to 1.05 GHz |
|---|---|
| Interface Type | SPI |
| Maximum Data Rate | 1 Mb/s |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Modulation Format | FSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of Transmitters | 1 Transmitter |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Power | 16 dBm |
| Package / Case | QFN-20 |
| Sensitivity | - 126 dBm |
| Series | SI4461 |
| Standard Pack Qty | 2500 |
| Subcategory | Wireless & RF Integrated Circuits |
| Supply Current Receiving | 13.7 mA |
| Supply Current Transmitting | 43 mA |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min | 1.8 V |
| Technology | Si |
| Tradename | EZRadioPRO |
| Type | ISM |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.88 | $6.88 |
| 10 | $5.96 | $59.60 |
| 25 | $5.57 | $139.25 |
| 100 | $5.20 | $520.00 |
| 250 | $4.84 | $1,210.00 |
| 500 | $4.59 | $2,295.00 |
| 1,000 | $4.18 | $4,180.00 |
| 2,500 | $3.68 | $9,200.00 |