Silicon Labs SI4455-B1A-FM
| Manufacturer: | Silicon Labs |
|---|---|
| MFG Part #: | SI4455-B1A-FM |
| Part #: | SI4455-B1A-FM |
| Availability: | |
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
RF Transceiver +13/-116 dBm sub-GHz transceiver
Specifications
| Frequency Range | 283 MHz to 960 MHz |
|---|---|
| Interface Type | GPIO, Serial |
| Maximum Data Rate | 500 kb/s |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Modulation Format | FSK, GFSK, OOK |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of Transmitters | 1 Transmitter |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Power | 13 dBm |
| Package / Case | QFN-20 |
| Sensitivity | - 116 dBm |
| Series | Si4455 |
| Standard Pack Qty | 2450 |
| Subcategory | Wireless & RF Integrated Circuits |
| Supply Current Receiving | 10 mA |
| Supply Current Transmitting | 30 mA |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min | 1.8 V |
| Technology | Si |
| Tradename | EZRadio |
| Type | Sub-GHz |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.10 | $5.10 |
| 10 | $4.42 | $44.20 |
| 25 | $3.90 | $97.50 |
| 100 | $3.67 | $367.00 |
| 250 | $3.52 | $880.00 |
| 500 | $3.39 | $1,695.00 |
| 1,000 | $3.12 | $3,120.00 |
| 2,450 | $3.05 | $7,472.50 |