Silicon Labs SI4010-C2-GTR
| Manufacturer: | Silicon Labs |
|---|---|
| MFG Part #: | SI4010-C2-GTR |
| Part #: | SI4010-C2-GTR |
| Previous Part #: |
|
| Availability: |
851 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
RF System on a Chip - SoC SoC RF transmitter with 8051
Specifications
| Core | 8051 |
|---|---|
| Data RAM Size | 4 kB |
| Data RAM Type | RAM |
| Height | 1.1 mm |
| Interface Type | USB |
| Length | 3 mm |
| Maximum Clock Frequency | 24 MHz |
| Maximum Data Rate | 100 kbps |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of I/Os | 5 I/O |
| Operating Frequency | 27 MHz to 960 MHz |
| Operating Temperature Range | - 40 C to + 85 C |
| Output Power | 10 dBm |
| Package / Case | MSOP-10 |
| Processor Series | SI4010 |
| Series | SI4010 |
| Standard Pack Qty | 2500 |
| Subcategory | Wireless & RF Integrated Circuits |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min | 1.8 V |
| Technology | Si |
| Tradename | EZRadio |
| Width | 3 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.27 | $4.27 |
| 2,500 | $2.09 | $5,225.00 |