- Home
- Products
- Semiconductors
- Wireless & RF Integrated Circuits
- RF System on a Chip - SoC
- EFR32ZG14P231F256GM32-BR
Silicon Labs EFR32ZG14P231F256GM32-BR
| Manufacturer: | Silicon Labs |
|---|---|
| MFG Part #: | EFR32ZG14P231F256GM32-BR |
| Part #: | EFR32ZG14P231F256GM32-BR |
| Availability: |
2,495 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
RF System on a Chip - SoC Z-Wave 700 Modem SoC, Sub-GHz, Arm M4, -98.8 dBm, 13 dBm, QFN32
Specifications
| Core | ARM Cortex M4 |
|---|---|
| Data Bus Width | 32 bit |
| Data RAM Size | 32 kB |
| Data RAM Type | RAM |
| Length | 5 mm |
| Maximum Clock Frequency | 39 MHz |
| Maximum Data Rate | 100 kbps |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of I/Os | 16 I/O |
| Operating Frequency | 868 MHz, 915 MHz |
| Output Power | 14 dBm |
| Package / Case | QFN-32 |
| Program Memory Size | 256 kB |
| Program Memory Type | Flash |
| Sensitivity | - 98.8 dBm |
| Series | EFR32ZG14 |
| Standard Pack Qty | 2500 |
| Subcategory | Wireless & RF Integrated Circuits |
| Supply Current Receiving | 10.2 mA |
| Supply Current Transmitting | 43.8 mA |
| Supply Voltage - Max | 3.8 V |
| Supply Voltage - Min | 1.8 V |
| Technology | Si |
| Tradename | EFR32 |
| Type | Sub-GHz |
| Width | 5 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.52 | $8.52 |
| 10 | $7.39 | $73.90 |
| 25 | $7.00 | $175.00 |
| 100 | $6.46 | $646.00 |
| 250 | $6.14 | $1,535.00 |
| 500 | $5.86 | $2,930.00 |
| 1,000 | $5.10 | $5,100.00 |
| 2,500 | $4.67 | $11,675.00 |