- Home
- Products
- Semiconductors
- Interface ICs
- I/O Controller Interface IC
- CP2110-F01-GMR
Silicon Labs CP2110-F01-GMR
| Manufacturer: | Silicon Labs |
|---|---|
| MFG Part #: | CP2110-F01-GMR |
| Part #: | CP2110-F01-GMR |
| Availability: |
7,596 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
I/O Controller Interface IC HID USB to UART bridge
Specifications
| Interface Type | UART |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of I/Os | 10 I/O |
| Operating Supply Current | 11.3 mA |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 3.6 V |
| Package / Case | QFN-24 |
| Product | HID USB to UART Bridges |
| Series | CP2110 |
| Standard Pack Qty | 1500 |
| Subcategory | Interface ICs |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min | 3 V |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.19 | $6.19 |
| 10 | $1.93 | $19.30 |