Silicon Labs C8051F502-IM
| Manufacturer: | Silicon Labs |
|---|---|
| MFG Part #: | C8051F502-IM |
| Part #: | C8051F502-IM |
| Availability: |
392 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
8-bit Microcontrollers - MCU 8051 50 MHz 64 kB 5 V CAN LIN 8-bit MCU
Specifications
| ADC Resolution | 12 bit |
|---|---|
| Core | 8051 |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Data RAM Size | 4.25 kB |
| Interface Type | I2C, SPI, UART |
| Maximum Clock Frequency | 50 MHz |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of ADC Channels | 32 Channel |
| Number of I/Os | 25 I/O |
| Number of Timers/Counters | 4 Timer |
| Package / Case | QFN-32 |
| Processor Series | C8051 |
| Program Memory Size | 64 kB |
| Program Memory Type | Flash |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Series | C8051F502 |
| Standard Pack Qty | 1533 |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Supply Voltage - Max | 5.25 V |
| Supply Voltage - Min | 1.8 V |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $10.30 | $10.30 |
| 10 | $8.53 | $85.30 |
| 25 | $7.38 | $184.50 |
| 100 | $7.08 | $708.00 |
| 250 | $6.82 | $1,705.00 |
| 500 | $6.64 | $3,320.00 |
| 1,000 | $6.46 | $6,460.00 |