- Home
- Products
- Sensors
- Flow Sensors
- SLQ-QT500
Sensirion SLQ-QT500
| Manufacturer: | Sensirion |
|---|---|
| MFG Part #: | SLQ-QT500 |
| Part #: | SLQ-QT500 |
| Availability: | |
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Flow Sensors 120 ml/min Liquid Flow Meter
Specifications
| Accuracy | 5 % |
|---|---|
| For Use With | Liquid |
| Housing Material | Plastic |
| Maximum Operating Temperature | + 50 C |
| Minimum Operating Temperature | + 5 C |
| Operating Supply Voltage | 3.5 V |
| Operation Mode | Bidirectional |
| Output Voltage | 0 V to 10 V |
| Port Size | 6.35 mm |
| Range | 120 mL/min |
| Sensor Type | Flow Meter |
| Series | SLQ |
| Standard Pack Qty | 5 |
| Subcategory | Sensors |
| Supply Voltage - Max | 3.7 V |
| Supply Voltage - Min | 3.3 V |
| Tradename | CMOSens |
| Type | Liquid Flow Meter |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1,539.00 | $1,539.00 |
| 5 | $1,416.31 | $7,081.55 |