- Home
- Products
- Sensors
- Environmental Sensors
- Board Mount Humidity Sensors
- SHT40I-HD1B-R2
Sensirion SHT40I-HD1B-R2
| Manufacturer: | Sensirion |
|---|---|
| MFG Part #: | SHT40I-HD1B-R2 |
| Part #: | SHT40I-HD1B-R2 |
| Availability: |
1,785 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Board Mount Humidity Sensors SHT40I-HD1B-R2 2.5kpcsHum. & Temp. IC
Specifications
| Full Temp Accuracy | 0.3 C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Operating Supply Current | 520 uA |
| Operating Supply Voltage | 4.5 V to 5.5 V |
| Output Type | Analog |
| Package / Case | DFN-4 |
| Resolution | 0.01 % |
| RH Accuracy | 2.5 % |
| RH Range | 0 % to 100 % |
| Series | SHT4xI |
| Standard Pack Qty | 2500 |
| Subcategory | Sensors |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.49 | $2.49 |
| 5 | $2.22 | $11.10 |
| 10 | $2.00 | $20.00 |
| 50 | $1.91 | $95.50 |
| 100 | $1.84 | $184.00 |
| 500 | $1.69 | $845.00 |
| 1,000 | $1.63 | $1,630.00 |
| 2,500 | $1.59 | $3,975.00 |
| 5,000 | $1.47 | $7,350.00 |