- Home
- Products
- Sensors
- Environmental Sensors
- Board Mount Humidity Sensors
- SHT30A-DIS-B2.5KS
Sensirion SHT30A-DIS-B2.5KS
| Manufacturer: | Sensirion |
|---|---|
| MFG Part #: | SHT30A-DIS-B2.5KS |
| Part #: | SHT30A-DIS-B2.5KS |
| Availability: |
1,633 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Board Mount Humidity Sensors RH/ T Sensor, Automotive certified
Specifications
| Full Temp Accuracy | +/- 0.3 C |
|---|---|
| Interface Type | I2C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Operating Supply Current | 600 uA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Digital |
| Package / Case | DFN-8 |
| Product | Humidity, Temperature Sensors |
| Qualification | AEC-Q100 |
| RH Accuracy | +/- 3 % |
| RH Range | 10 % to 90 % |
| Series | SHT3xA-DIS |
| Standard Pack Qty | 2500 |
| Subcategory | Sensors |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 2.4 V |
| Tradename | CMOSens |
| Type | Automotive Grade Humidity, Temperature Sensor |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.47 | $3.47 |
| 5 | $3.11 | $15.55 |
| 10 | $2.97 | $29.70 |
| 25 | $2.81 | $70.25 |
| 50 | $2.69 | $134.50 |
| 100 | $2.59 | $259.00 |
| 500 | $2.38 | $1,190.00 |
| 1,000 | $2.31 | $2,310.00 |
| 2,500 | $2.05 | $5,125.00 |