Sensirion SCD30
| Manufacturer: | Sensirion |
|---|---|
| MFG Part #: | SCD30 |
| Part #: | SCD30 |
| Availability: |
1,506 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Multiple Function Sensor Modules SCD30 CO2 sensor module
Specifications
| Dimensions | 35 mm x 23 mm x 7 mm |
|---|---|
| Interface Type | I2C, UART |
| Maximum Operating Temperature | + 50 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Operating Supply Current | 19 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V to 5.5 V |
| Product | Sensor Modules |
| Series | SCD3x |
| Standard Pack Qty | 200 |
| Subcategory | Sensor Modules |
| Type | CO2, Humidity, and Temperature Sensor |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $33.24 | $33.24 |
| 5 | $30.61 | $153.05 |
| 10 | $30.43 | $304.30 |