- Home
- Products
- Circuit Protection
- ESD Suppressors / TVS Diodes
- UCLAMP3301D.TCT
Semtech UCLAMP3301D.TCT
| Manufacturer: | Semtech |
|---|---|
| MFG Part #: | UCLAMP3301D.TCT |
| Part #: | UCLAMP3301D.TCT |
| Availability: |
11,098 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
ESD Protection Diodes / TVS Diodes TVS 1-LINE UNI,10A(8/20)5.3V
Specifications
| Breakdown Voltage | 3.5 V |
|---|---|
| Cd - Diode Capacitance | 50 pF |
| Clamping Voltage | 9.5 V |
| Ipp - Peak Pulse Current | 10 A |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Package / Case | SOD-323 |
| Polarity | Unidirectional |
| Pppm - Peak Pulse Power Dissipation | 100 W |
| Product | ESD Suppressors |
| Series | UCLAMP33 |
| Standard Pack Qty | 3000 |
| Subcategory | ESD Protection Diodes / TVS Diodes |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Vesd - Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
| Vesd - Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Working Voltage | 3.3 V |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.13 | $1.13 |
| 10 | $0.68 | $6.80 |
| 100 | $0.46 | $46.00 |
| 500 | $0.37 | $185.00 |
| 1,000 | $0.34 | $340.00 |
| 3,000 | $0.29 | $870.00 |