Semtech SC4524ESETRT
| Manufacturer: | Semtech |
|---|---|
| MFG Part #: | SC4524ESETRT |
| Part #: | SC4524ESETRT |
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Notifications
Mouser does not presently sell this product in your region.
Product Information
Switching Voltage Regulators S-DOWN SWITCHING REG
Specifications
| Development Kit | SC4524EEVB |
|---|---|
| Input Voltage | 3 V to 28 V |
| Input Voltage - Max | 28 V |
| Input Voltage - Min | 3 V |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Output Current | 2 A |
| Output Voltage | 26.88 V |
| Package / Case | SOIC-8 |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Series | SC452 |
| Shutdown | Shutdown |
| Standard Pack Qty | 2500 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Supply Voltage - Min | 3 V |
| Switching Frequency | 200 kHz to 2 MHz |
| Topology | Buck |
| Type | Step Down Switching Regulator |
My Recently Viewed Products