- Home
- Products
- Circuit Protection
- ESD Suppressors / TVS Diodes
- RCLAMP3371ZCTNT
Semtech RCLAMP3371ZCTNT
| Manufacturer: | Semtech |
|---|---|
| MFG Part #: | RCLAMP3371ZCTNT |
| Part #: | RCLAMP3371ZCTNT |
| Availability: |
4,185 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
ESD Protection Diodes / TVS Diodes Femto Farad RailClamp 1-Line, 250fF ESD and EOS Protection
Specifications
| Breakdown Voltage | 5.5 V |
|---|---|
| Cd - Diode Capacitance | 250 fF |
| Clamping Voltage | 7 V |
| Country of Assembly | Not Available |
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | CN |
| Ipp - Peak Pulse Current | 16 A |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Package / Case | 0201 (0603 metric) |
| Polarity | Bidirectional |
| Pppm - Peak Pulse Power Dissipation | 65 W |
| Product | ESD Suppressors |
| Standard Pack Qty | 10000 |
| Subcategory | ESD Protection Diodes / TVS Diodes |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Tradename | RClamp |
| Vesd - Voltage ESD Air Gap | 17 kV |
| Vesd - Voltage ESD Contact | 10 kV |
| Working Voltage | 3.3 V |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51 | $0.51 |
| 10 | $0.30 | $3.00 |
| 100 | $0.25 | $25.00 |
| 500 | $0.24 | $120.00 |
| 1,000 | $0.23 | $230.00 |
| 2,500 | $0.21 | $525.00 |
| 10,000 | $0.18 | $1,800.00 |