- Home
- Products
- Semiconductors
- Wireless & RF Integrated Circuits
- RF System on a Chip - SoC
- NRF54L05-QFAA-R7
Nordic Semiconductor NRF54L05-QFAA-R7
| Manufacturer: | Nordic Semiconductor |
|---|---|
| MFG Part #: | NRF54L05-QFAA-R7 |
| Part #: | NRF54L05-QFAA-R7 |
| Availability: |
1,425 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
RF System on a Chip - SoC Wireless SOC, ultra low power 2.4GHz radio + MCU, 0.5MB NVM
Specifications
| ADC Resolution | 14 bit |
|---|---|
| Core | ARM Cortex M33 |
| Country of Assembly | Not Available |
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | TW |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Data RAM Size | 96 KB |
| Data RAM Type | RAM |
| Interface Type | I2C, SPI, UART |
| Maximum Clock Frequency | 128 MHz |
| Maximum Data Rate | 31.25 ks/s |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of ADC Channels | 8 Channel |
| Number of I/Os | 31 I/O |
| Number of Timers | 7 |
| Operating Frequency | 128 MHz |
| Output Power | 8 dBm |
| Package / Case | QFN-48 |
| Program Memory Size | 0.5 MB |
| Program Memory Type | NVM |
| Sensitivity | - 96 dBm |
| Standard Pack Qty | 1000 |
| Subcategory | Wireless & RF Integrated Circuits |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min | 1.7 V |
| Technology | Si |
| Tradename | nRF54 |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.99 | $1.99 |
| 10 | $1.88 | $18.80 |
| 100 | $1.82 | $182.00 |
| 1,000 | $1.74 | $1,740.00 |