- Home
- Products
- Embedded Solutions
- Ethernet & Communication Modules
- Modems
- MTCM-LAT3-B03-KIT
MultiTech MTCM-LAT3-B03-KIT
| Manufacturer: | MultiTech |
|---|---|
| MFG Part #: | MTCM-LAT3-B03-KIT |
| Part #: | MTCM-LAT3-B03-KIT |
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Modems LTE Cat 1 USB Modem with USB Accessory Kit (PTCRB/AT&T/T-Mobile)
Specifications
| Country of Assembly | Not Available |
|---|---|
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | US |
| Data Rate | 10 Mb/s |
| Frequency | 1.9 GHz |
| Interface Type | USB |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Product | Modems |
| Standard Pack Qty | 1 |
| Subcategory | Ethernet & Communication Modules |
| Supply Voltage - Max | 5 V |
| Supply Voltage - Min | 5 V |
| Tradename | MultiConnect microCell |
My Recently Viewed Products