- Home
- Products
- Passive Components
- Antennas
- M620720
KYOCERA AVX Components M620720
| Manufacturer: | KYOCERA AVX Components |
|---|---|
| MFG Part #: | M620720 |
| Part #: | M620720 |
| Availability: |
6,733 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Antennas ISM 868 or 915 MHz C eramic
Specifications
| Application | Embedded Design, Cellular, Headsets, Tablets, Gateway, Access Point, Handheld, Telematics, Tracking, Healthcare, M2M, Smart Grid, OBD-II |
|---|---|
| Center Frequency | 868 MHz, 915 MHz |
| Country of Assembly | Not Available |
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | KR |
| For Use With | M620720-01 |
| Gain | 2.56 dBi |
| Height | 1.08 mm |
| Impedance | 50 Ohms |
| Length | 6 mm |
| Maximum Frequency | 928 MHz |
| Mechanical Style | Chip |
| Minimum Frequency | 863 MHz |
| Mounting Style | PCB Mount |
| Number of Bands | 2 Band |
| Polarization | Linear |
| Power Rating | 500 mW |
| Product | PCB Antennas |
| Protocol - Sub GHz | ISM |
| Series | M620720 |
| Standard Pack Qty | 1000 |
| Style | Ceramic |
| Subcategory | Antennas |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Type | Embedded |
| VSWR | 2.6:1 |
| Width | 2 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.81 | $1.81 |
| 10 | $1.31 | $13.10 |
| 25 | $1.19 | $29.75 |
| 100 | $1.06 | $106.00 |
| 250 | $0.99 | $247.50 |
| 500 | $0.96 | $480.00 |
| 1,000 | $0.93 | $930.00 |
| 2,000 | $0.90 | $1,800.00 |