Kingston Technology Company, Inc SEDC600M/960G
| Manufacturer: | Kingston Technology Company, Inc |
|---|---|
| MFG Part #: | SEDC600M/960G |
| Part #: | SEDC600M/960G |
| Availability: |
10 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Solid State Drives - SSD 960GB 2.5" SATA 3 6Gb/s
Specifications
| Configuration | 3D TLC |
|---|---|
| Country of Assembly | Not Available |
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | TW |
| Dimensions | 100 mm x 69.9 mm x 7 mm |
| Form Factor | 2.5 in |
| Interface Type | SATA III |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Memory Size | 960 GB |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Product | SATA SSDs |
| Series | DC600M |
| Standard Pack Qty | 1 |
| Subcategory | Memory & Data Storage |
| Sustained Read | 560 MB/s |
| Sustained Write | 530 MB/s |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $789.21 | $789.21 |
| 10 | $724.92 | $7,249.20 |