Fanstel Corporation BT40
| Manufacturer: | Fanstel Corporation |
|---|---|
| MFG Part #: | BT40 |
| Part #: | BT40 |
| Availability: |
1,708 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Bluetooth Modules - 802.15.1 nRF5340 BLE 5.4 module, dualcore Cortex M33 MCU, 1280KB flash, 276 KB RAM, PCB antenna
Specifications
| Country of Assembly | Not Available |
|---|---|
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | CN |
| Data Rate | 1 Mb/s |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Interface Type | I2C, I2S, SPI, UART, USB |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Operating Supply Voltage | 1.7 V to 5.5 V |
| Output Power | 3 dBm |
| Protocol | BLE, Bluetooth 5.1 |
| Protocol - ANT, Thread, Zigbee - 802.15.4 | 802.15.4 (ANT, Thread, Zigbee) |
| Protocol - Bluetooth, BLE - 802.15.1 | Bluetooth LE |
| Protocol - Sub GHz | NFC |
| Receiver Sensitivity | - 98 dBm |
| Standard Pack Qty | 1000 |
| Subcategory | Wireless & RF Modules |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 1.7 V |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $14.00 | $14.00 |
| 10 | $12.18 | $121.80 |
| 25 | $11.55 | $288.75 |
| 100 | $10.68 | $1,068.00 |
| 250 | $10.16 | $2,540.00 |
| 500 | $9.80 | $4,900.00 |
| 1,000 | $9.50 | $9,500.00 |