Fanstel Corporation BC840
| Manufacturer: | Fanstel Corporation |
|---|---|
| MFG Part #: | BC840 |
| Part #: | BC840 |
| Availability: |
977 in stock
|
Product Information
Bluetooth Modules - 802.15.1 Compact nRF52840 BLE 5.4 module, 1MB flash,256KB RAM, short range PCB antenna
Specifications
| Antenna | Chip |
|---|---|
| Antenna Connector Type | PCB |
| Core | ARM Cortex M4F |
| Country of Assembly | Not Available |
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | CN |
| Data Rate | 2 Mb/s |
| Dimensions | 7 mm x 9 mm x 1.5 mm |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Height | 1.5 mm |
| Interface Type | I2C, QSPI, SPI, UART, USB |
| Length | 9 mm |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Operating Supply Voltage | 1.7 V to 5.5 V |
| Output Power | 0 dBm |
| Protocol | BLE, Bluetooth 5.0 |
| Protocol - Bluetooth, BLE - 802.15.1 | Bluetooth LE |
| Range | 4 m |
| Receiver Sensitivity | - 96 dBm |
| Sensitivity | - 96 dBm |
| Series | BC840 |
| Standard Pack Qty | 1000 |
| Subcategory | Wireless & RF Modules |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 1.7 V |
| Type | USB Adapter |
| Width | 7 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.75 | $11.75 |
| 10 | $10.22 | $102.20 |
| 25 | $9.68 | $242.00 |
| 100 | $8.95 | $895.00 |
| 250 | $8.46 | $2,115.00 |
| 500 | $8.20 | $4,100.00 |
| 1,000 | $7.97 | $7,970.00 |