e-peas semiconductor AEM10330-QFN
| Manufacturer: | e-peas semiconductor |
|---|---|
| MFG Part #: | AEM10330-QFN |
| Part #: | AEM10330-QFN |
| Availability: |
834 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Power Management Specialized - PMIC Highly Versatile, Regulated Single-Output, Buck-Boost Ambient Energy Manager For Up to 7-cell Solar Panels
Specifications
| Application | Smart Home, Smart Building, Edge IoT, Industrial Sensor, Retail, PC Accessories |
|---|---|
| Development Kit | 2AAEM10330J001 |
| Input Current | 70 mA |
| Input Voltage - Max | 4.5 V |
| Input Voltage - Min | 100 mV |
| Input Voltage Range | 100 mV to 4.5 V |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Maximum Output Voltage | 3.3 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Output Current | 60 mA |
| Output Voltage Range | 1.2 V to 3.3 V |
| Package / Case | QFN-40 |
| Product | Battery Chargers |
| Series | AEM10330 |
| Standard Pack Qty | 1000 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Type | Battery Management |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.58 | $5.58 |
| 10 | $3.89 | $38.90 |
| 25 | $3.62 | $90.50 |
| 100 | $3.19 | $319.00 |
| 250 | $3.02 | $755.00 |
| 500 | $2.71 | $1,355.00 |
| 1,000 | $2.29 | $2,290.00 |
| 2,000 | $2.20 | $4,400.00 |