- Home
- Products
- Passive Components
- Antennas
- DC-ANT-24DP
Digi International DC-ANT-24DP
| Manufacturer: | Digi International |
|---|---|
| MFG Part #: | DC-ANT-24DP |
| Part #: | DC-ANT-24DP |
| Availability: |
67 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Antennas Antenna 2.4 GHz 2dBi Dipole
Specifications
| Antenna Connector Type | RP-SMA Male |
|---|---|
| Application | RF Antenna |
| Center Frequency | 2.483 GHz |
| Country of Assembly | Not Available |
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | CN |
| Gain | 2 dBi |
| Height | 6 mm |
| Maximum Frequency | 2.5 GHz |
| Mechanical Style | Whip |
| Minimum Frequency | 2.4 GHz |
| Mounting Style | Panel Mount |
| Number of Bands | 2 Band |
| Power Rating | 2 W |
| Product | Indoor Antennas |
| Protocol - WiFi - 802.11 | WiFi |
| Standard Pack Qty | 50 |
| Style | Tilt/Swivel |
| Subcategory | Antennas |
| Termination Style | Connector |
| Type | Dipole |
| VSWR | 2 |
My Recently Viewed Products