Arduino AFX00005
| Manufacturer: | Arduino |
|---|---|
| MFG Part #: | AFX00005 |
| Part #: | AFX00005 |
| Availability: |
27 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Programmable Logic Controllers - PLCs 16 programmable Voltage inputs, 8 Electromechanical relays 250 VAC 6A
Specifications
| Analog / Digital | Analog / Digital |
|---|---|
| Country of Assembly | Not Available |
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | IT |
| IP Rating | IP20 |
| Maximum Operating Temperature | + 60 C |
| Minimum Operating Temperature | - 20 C |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Number of Inputs | 16 Input |
| Number of Outputs | 8 Output |
| Series | Opta |
| Size | 70 mm x 62 mm x 70 mm |
| Standard Pack Qty | 6 |
| Subcategory | Controllers |
| Supply Voltage - Max | 24 V |
| Supply Voltage - Min | 12 V |
| Tradename | OPTA |
| Type | Opta Digital Expansion |
My Recently Viewed Products