AMPAK Technology Inc. AP6256
| Manufacturer: | AMPAK Technology Inc. |
|---|---|
| MFG Part #: | AP6256 |
| Part #: | AP6256 |
Product Information
Multiprotocol Modules
Specifications
| Data Rate | 433.3 Mb/s |
|---|---|
| Dimensions | 12 mm x 12 mm |
| Frequency | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Interface Type | SDIO, UART |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 30 C |
| Modulation Technique | DQPSK, DBPSK, CCK, OFDM, QPSK, BPSK, 64-QAM, 16-QAM |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 4.4 V |
| Output Power | 6 dBm |
| Protocol - Bluetooth, BLE - 802.15.1 | Bluetooth 5.4 |
| Protocol - WiFi - 802.11 | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Sensitivity | - 90 dBm |
| Shielding | Shielded |
| Subcategory | Wireless & RF Modules |
| Supply Voltage - Max | 4.4 V |
| Supply Voltage - Min | 3 V |
My Recently Viewed Products