- Home
- Products
- Passive Components
- Frequency Control & Timing Devices
- Oscillators
- Standard Clock Oscillators
- EC2645ETTS-16.000M TR
Abracon EC2645ETTS-16.000M TR
| Manufacturer: | Abracon |
|---|---|
| MFG Part #: | EC2645ETTS-16.000M TR |
| Part #: | EC2645ETTS-16.000M TR |
| Availability: |
454 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Standard Clock Oscillators 16MHz 3.3Vdc 50ppm -40C to +85C
Specifications
| Country of Assembly | Not Available |
|---|---|
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | TW |
| Current Rating | 10 mA |
| Duty Cycle - Max | 50% |
| Frequency | 16 MHz |
| Frequency Stability | 50 PPM |
| Height | 1.8 mm (0.071 in) |
| Length | 7 mm (0.276 in) |
| Load Capacitance | 30 pF |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Output Format | CMOS |
| Package / Case | 7 mm x 5 mm |
| Series | EC26 |
| Standard Pack Qty | 1000 |
| Subcategory | Oscillators |
| Supply Voltage - Max | 3.63 V |
| Supply Voltage - Min | 2.97 V |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Width | 5 mm (0.197 in) |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.41 | $2.41 |
| 10 | $2.08 | $20.80 |
| 25 | $1.97 | $49.25 |
| 100 | $1.79 | $179.00 |
| 250 | $1.64 | $410.00 |
| 500 | $1.46 | $730.00 |
| 1,000 | $1.43 | $1,430.00 |
| 2,000 | $1.40 | $2,800.00 |
| 5,000 | $1.37 | $6,850.00 |