- Home
- Products
- Passive Components
- Frequency Control & Timing Devices
- Oscillators
- Standard Clock Oscillators
- EB13E2H2H-24.576M TR
Abracon EB13E2H2H-24.576M TR
| Manufacturer: | Abracon |
|---|---|
| MFG Part #: | EB13E2H2H-24.576M TR |
| Part #: | EB13E2H2H-24.576M TR |
| Availability: | |
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Standard Clock Oscillators 24.576MHz 3.3Vdc 50ppm -40C +85C
Specifications
| Country of Assembly | Not Available |
|---|---|
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | KR |
| Current Rating | 5 mA |
| Duty Cycle - Max | 50% |
| Frequency | 24.576 MHz |
| Frequency Stability | 50 PPM |
| Height | 0.9 mm (0.035 in) |
| Length | 3.2 mm (0.126 in) |
| Load Capacitance | 15 pF |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Output Format | CMOS |
| Package / Case | 3.2 mm x 2.5 mm |
| Series | EB13E2 |
| Standard Pack Qty | 1000 |
| Subcategory | Oscillators |
| Supply Voltage - Max | 3.3 V |
| Supply Voltage - Min | 3.3 V |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Width | 2.5 mm (0.098 in) |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.22 | $1.22 |
| 10 | $1.07 | $10.70 |
| 25 | $0.96 | $24.00 |
| 100 | $0.92 | $92.00 |
| 250 | $0.87 | $217.50 |
| 500 | $0.74 | $370.00 |
| 1,000 | $0.72 | $720.00 |
| 2,000 | $0.67 | $1,340.00 |