- Home
- Products
- Passive Components
- Frequency Control & Timing Devices
- Resonators
- AWSCR-16.00MTD-T
Abracon AWSCR-16.00MTD-T
| Manufacturer: | Abracon |
|---|---|
| MFG Part #: | AWSCR-16.00MTD-T |
| Part #: | AWSCR-16.00MTD-T |
| Availability: |
2,938 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant By Exemption |
Product Information
Resonators CER Resonator 16MHz Tol 0.5% Stab 0.3% -25C - 85C 22pF 40 Ohms
Specifications
| Country of Assembly | Not Available |
|---|---|
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | CN |
| Frequency | 16 MHz |
| Frequency Stability | 0.3 % |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 4.7 mm |
| Load Capacitance | 22 pF |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Series | AWSCR-MTD |
| Standard Pack Qty | 1000 |
| Subcategory | Resonators |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Tolerance | 0.5 % |
| Type | SMD Washable Ceramic Resonator |
| Width | 4.1 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.44 | $0.44 |
| 10 | $0.39 | $3.90 |
| 25 | $0.35 | $8.75 |
| 100 | $0.34 | $34.00 |
| 250 | $0.32 | $80.00 |
| 500 | $0.30 | $150.00 |
| 1,000 | $0.28 | $280.00 |
| 2,000 | $0.27 | $540.00 |
| 5,000 | $0.26 | $1,300.00 |