- Home
- Products
- Passive Components
- Antennas
- APAM0968JL03V2.0
Abracon APAM0968JL03V2.0
| Manufacturer: | Abracon |
|---|---|
| MFG Part #: | APAM0968JL03V2.0 |
| Part #: | APAM0968JL03V2.0 |
| Availability: |
114 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant By Exemption |
Product Information
Antennas Internal/Embedded Antennas Active Patch Through Hole U.FL (UMCC), IPEX MHF1
Specifications
| Antenna Connector Type | IPEX |
|---|---|
| Application | ISM Applications |
| Bandwidth | 2 MHz |
| Cable Length | 12.5 mm |
| Cable Type | 20 mm RF0.8 |
| Center Frequency | 1.57542 GHz |
| Country of Assembly | Not Available |
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | CN |
| Gain | - 3 dBic |
| Height | 6.8 mm |
| Impedance | 50 Ohms |
| Length | 9 mm |
| Maximum Operating Temperature | + 72 C |
| Mechanical Style | Patch |
| Minimum Operating Temperature | - 25 C |
| Mounting Style | PCB Mount |
| Number of Bands | 1 Band |
| Polarization | RHCP |
| Product | PCB Antennas |
| Protocol - GPS, GLONASS | GPS |
| Series | APAM |
| Standard Pack Qty | 200 |
| Style | Ceramic |
| Subcategory | Antennas |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Type | Active Antenna |
| VSWR | 1.5 |
| Width | 9 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $17.01 | $17.01 |
| 10 | $13.26 | $132.60 |
| 25 | $12.71 | $317.75 |
| 100 | $11.20 | $1,120.00 |
| 200 | $10.64 | $2,128.00 |
| 600 | $9.50 | $5,700.00 |
| 1,000 | $9.20 | $9,200.00 |