- Home
- Products
- Passive Components
- Antennas
- APAKC3508A-SG3
Abracon APAKC3508A-SG3
| Manufacturer: | Abracon |
|---|---|
| MFG Part #: | APAKC3508A-SG3 |
| Part #: | APAKC3508A-SG3 |
| Availability: |
17 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Antennas Internal/Embedded Antennas Through Hole IPEX-II
Specifications
| Antenna Connector Type | IPEX 2 |
|---|---|
| Application | M2M, Remote Technology/Monitoring, Geofencing, Surveying, Mapping Systems, Logistics |
| Cable Length | 75 mm |
| Cable Type | 75 mm RF1.13 |
| Center Frequency | 1.585 GHz |
| Country of Assembly | Not Available |
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | CN |
| Gain | 1.5 dBi, 1.5 dBi, 1.5 dBi, 1.5 dBi |
| Height | 8.7 mm |
| Impedance | 50 Ohms |
| Length | 35 mm |
| Maximum Frequency | 1.615 GHz |
| Maximum Operating Temperature | + 80 C |
| Mechanical Style | Patch |
| Minimum Frequency | 1.555 GHz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | PCB Mount |
| Number of Bands | 1 Band |
| Polarization | RHCP |
| Product | PCB Antennas |
| Protocol - GPS, GLONASS | BEIDOU, Galileo, GLONASS, GNSS, GPS |
| Protocol - Sub GHz | IoT |
| Series | APAK |
| Standard Pack Qty | 108 |
| Style | Ceramic |
| Subcategory | Antennas |
| Termination Style | Connector |
| Type | Active Antenna |
| VSWR | 1.5 :1 |
| Width | 35 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $36.11 | $36.11 |
| 10 | $33.88 | $338.80 |
| 25 | $33.54 | $838.50 |
| 108 | $29.38 | $3,173.04 |
| 216 | $17.09 | $3,691.44 |
| 540 | $16.08 | $8,683.20 |