- Home
- Products
- Passive Components
- Antennas
- APAES923R3640C16-T
Abracon APAES923R3640C16-T
| Manufacturer: | Abracon |
|---|---|
| MFG Part #: | APAES923R3640C16-T |
| Part #: | APAES923R3640C16-T |
| Availability: |
103 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant By Exemption |
Product Information
Antennas Internal/Embedded Antennas Passive Patch Through-Hole Mount Adhesive Tape Pin
Specifications
| Application | Logistics and Inventory Management of Retail, Pharmaceutical, Automotive Industries, industrial Automation, Contactless Smart Cards |
|---|---|
| Bandwidth | 5 MHz |
| Center Frequency | 923 MHz |
| Country of Assembly | Not Available |
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | CN |
| Gain | 1.5 dBic |
| Height | 4 mm |
| Impedance | 50 Ohms |
| Length | 36 mm |
| Maximum Frequency | 927 MHz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Mechanical Style | Patch |
| Minimum Frequency | 918 MHz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | Adhesive Mount |
| Number of Bands | 1 Band |
| Polarization | RHCP |
| Product | PCB Antennas |
| Protocol - Sub GHz | RFID |
| Series | APAE |
| Standard Pack Qty | 25 |
| Style | Ceramic |
| Subcategory | Antennas |
| Termination Style | Pin |
| Type | Passive Antenna |
| VSWR | 1.5 |
| Width | 36 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $23.63 | $23.63 |
| 10 | $18.88 | $188.80 |
| 25 | $18.87 | $471.75 |
| 250 | $18.83 | $4,707.50 |
| 500 | $18.68 | $9,340.00 |