- Home
- Products
- Passive Components
- Antennas
- AEACAC054010-S915
Abracon AEACAC054010-S915
| Manufacturer: | Abracon |
|---|---|
| MFG Part #: | AEACAC054010-S915 |
| Part #: | AEACAC054010-S915 |
| Availability: |
354 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Antennas External Antennas Whip Connector Mount SMA Male
Specifications
| Antenna Connector Type | SMA Male |
|---|---|
| Application | ISM Applications, M2M, Remote Technology/Monitoring, Network Devices, Smart Buildings, Smart City, Agriculture/Environment, Consumer Tracking |
| Center Frequency | 915 MHz |
| Country of Assembly | Not Available |
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | CN |
| Gain | 2 dBi |
| Impedance | 50 Ohms |
| Length | 45.9 mm |
| Maximum Frequency | 915 MHz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Mechanical Style | Whip |
| Minimum Frequency | 880 MHz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | Panel Mount |
| Number of Bands | 1 Band |
| Polarization | Linear |
| Product | Outdoor Antennas |
| Protocol - Sub GHz | IoT, ISM |
| Protocol - WiFi - 802.11 | LPWA, LoRa, SigFox |
| Standard Pack Qty | 1000 |
| Style | Stubby |
| Subcategory | Antennas |
| Termination Style | Connector |
| Type | Passive Antenna |
| VSWR | 3 |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.33 | $6.33 |
| 10 | $4.86 | $48.60 |
| 25 | $4.66 | $116.50 |
| 100 | $4.32 | $432.00 |
| 250 | $4.24 | $1,060.00 |
| 500 | $3.89 | $1,945.00 |
| 1,000 | $3.68 | $3,680.00 |