Abracon ACHL-27.000MHZ-EK
| Manufacturer: | Abracon |
|---|---|
| MFG Part #: | ACHL-27.000MHZ-EK |
| Part #: | ACHL-27.000MHZ-EK |
| Availability: |
717 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Standard Clock Oscillators Crystal Oscillator 8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can) 27MHz 30ppm -20C - 70C CMOS 3.3V
Specifications
| Country of Assembly | Not Available |
|---|---|
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | KR |
| Current Rating | 20 mA |
| Duty Cycle - Max | 60 % |
| Frequency | 27 MHz |
| Frequency Stability | 30 PPM |
| Height | 5.5 mm (0.217 in) |
| Length | 13.2 mm (0.52 in) |
| Load Capacitance | 15 pF |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | - 20 C |
| Output Format | HCMOS, TTL |
| Package / Case | Half Size |
| Series | ACHL |
| Standard Pack Qty | 40 |
| Subcategory | Oscillators |
| Supply Voltage - Max | 3.63 V |
| Supply Voltage - Min | 2.97 V |
| Termination Style | Radial |
| Width | 13.2 mm (0.52 in) |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.92 | $4.92 |
| 10 | $3.91 | $39.10 |
| 25 | $3.33 | $83.25 |
| 40 | $3.17 | $126.80 |
| 120 | $3.15 | $378.00 |
| 280 | $3.12 | $873.60 |
| 520 | $3.10 | $1,612.00 |
| 2,520 | $3.05 | $7,686.00 |