Abracon ACH-14.31818MHZ-EK
| Manufacturer: | Abracon |
|---|---|
| MFG Part #: | ACH-14.31818MHZ-EK |
| Part #: | ACH-14.31818MHZ-EK |
| Availability: |
384 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Standard Clock Oscillators Crystal Oscillator 8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can) 14.31818MHz 30ppm -20C - 70C CMOS 5V
Specifications
| Country of Assembly | Not Available |
|---|---|
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | CN |
| Current Rating | 30 mA |
| Duty Cycle - Max | 55 % |
| Frequency | 14.31818 MHz |
| Frequency Stability | 30 PPM |
| Height | 5.6 mm (0.22 in) |
| Length | 12.7 mm (0.5 in) |
| Load Capacitance | 15 pF |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | - 20 C |
| Output Format | HCMOS, TTL |
| Package / Case | Half Size |
| Series | ACH |
| Standard Pack Qty | 40 |
| Subcategory | Oscillators |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| Termination Style | Radial |
| Width | 12.7 mm (0.5 in) |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.92 | $4.92 |
| 10 | $4.14 | $41.40 |
| 25 | $3.35 | $83.75 |
| 40 | $3.18 | $127.20 |
| 120 | $3.16 | $379.20 |
| 280 | $3.13 | $876.40 |
| 520 | $3.11 | $1,617.20 |
| 1,000 | $3.10 | $3,100.00 |
| 2,520 | $3.00 | $7,560.00 |