- Home
- Products
- Passive Components
- Antennas
- ACAG0301-24505500-T
Abracon ACAG0301-24505500-T
| Manufacturer: | Abracon |
|---|---|
| MFG Part #: | ACAG0301-24505500-T |
| Part #: | ACAG0301-24505500-T |
| Availability: |
1,246 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Antennas Internal/Embedded Antennas Chip Surface Mount Surface Mount (Solder)
Specifications
| Application | Weareable, ISM |
|---|---|
| Bandwidth | 100 MHz, 800 MHz |
| Center Frequency | 2.45 GHz, 5.5 GHz |
| Country of Assembly | Not Available |
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | CN |
| Gain | 2.23 dBi, 4.05 dBi |
| Height | 1.2 mm |
| Impedance | 50 Ohms |
| Length | 3.2 mm |
| Maximum Frequency | 5.85 GHz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Mechanical Style | Chip |
| Minimum Frequency | 2.4 GHz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | PCB Mount |
| Number of Bands | 2 Band |
| Product | PCB Antennas |
| Protocol - Bluetooth, BLE - 802.15.1 | Bluetooth |
| Protocol - Sub GHz | IoT, ISM |
| Protocol - WiFi - 802.11 | WiFi |
| Series | ACAG |
| Standard Pack Qty | 3000 |
| Style | Ceramic |
| Subcategory | Antennas |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Type | Passive Antenna |
| Width | 1.6 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.17 | $1.17 |
| 10 | $0.84 | $8.40 |
| 25 | $0.76 | $19.00 |
| 100 | $0.68 | $68.00 |
| 250 | $0.63 | $157.50 |
| 500 | $0.61 | $305.00 |
| 1,000 | $0.59 | $590.00 |
| 3,000 | $0.52 | $1,560.00 |