- Home
- Products
- Passive Components
- Frequency Control & Timing Devices
- Crystals
- ABS06-32.768KHZ-6-T
Abracon ABS06-32.768KHZ-6-T
| Manufacturer: | Abracon |
|---|---|
| MFG Part #: | ABS06-32.768KHZ-6-T |
| Part #: | ABS06-32.768KHZ-6-T |
| Availability: |
1,628 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Crystals Xtal 2012 2-SMD 0.032768MHz Tol 20ppm -40C - 85C 6pF 90000 Ohms
Specifications
| Country of Assembly | Not Available |
|---|---|
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | JP |
| Drive Level | 0.1 uW |
| ESR | 90 kOhms |
| Frequency | 32.768 kHz |
| Height | 0.6 mm |
| Length | 2 mm |
| Load Capacitance | 6 pF |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | 2 mm x 1.2 mm |
| Product | Crystals |
| Series | ABS06 |
| Standard Pack Qty | 3000 |
| Subcategory | Crystals |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 PPM |
| Type | Low Profile Crystal |
| Width | 1.2 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.65 | $1.65 |
| 10 | $1.44 | $14.40 |
| 25 | $1.30 | $32.50 |
| 100 | $1.21 | $121.00 |
| 250 | $1.18 | $295.00 |
| 500 | $1.13 | $565.00 |
| 1,000 | $1.09 | $1,090.00 |
| 3,000 | $0.99 | $2,970.00 |
| 6,000 | $0.94 | $5,640.00 |