- Home
- Products
- Passive Components
- Frequency Control & Timing Devices
- Crystals
- ABMM2-7.3728MHZ-E2-T
Abracon ABMM2-7.3728MHZ-E2-T
| Manufacturer: | Abracon |
|---|---|
| MFG Part #: | ABMM2-7.3728MHZ-E2-T |
| Part #: | ABMM2-7.3728MHZ-E2-T |
| Availability: |
2,177 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Crystals 7.3728 MHZ 18PF 6036 -20+70C
Specifications
| Country of Assembly | Not Available |
|---|---|
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | KR |
| Drive Level | 100 uW |
| ESR | 150 Ohms |
| Frequency | 7.3728 MHz |
| Frequency Stability | 20 PPM |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 6 mm |
| Load Capacitance | 18 pF |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | - 20 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | 6 mm x 3.6 mm |
| Series | ABMM2 |
| Standard Pack Qty | 1000 |
| Subcategory | Crystals |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 PPM |
| Type | Ceramic Crystal |
| Width | 3.6 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.19 | $1.19 |
| 10 | $1.03 | $10.30 |
| 25 | $0.94 | $23.50 |
| 100 | $0.89 | $89.00 |
| 250 | $0.84 | $210.00 |
| 500 | $0.78 | $390.00 |
| 1,000 | $0.72 | $720.00 |
| 5,000 | $0.58 | $2,900.00 |