- Home
- Products
- Passive Components
- Frequency Control & Timing Devices
- Crystals
- ABMM-8.000MHZ-D-T
Abracon ABMM-8.000MHZ-D-T
| Manufacturer: | Abracon |
|---|---|
| MFG Part #: | ABMM-8.000MHZ-D-T |
| Part #: | ABMM-8.000MHZ-D-T |
| Availability: |
422 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Crystals Xtal 7050 4-SMD 8MHz Tol 50ppm Stab 50ppm -40C - 85C 18pF 70 Ohms
Specifications
| Country of Assembly | Not Available |
|---|---|
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | CN |
| Drive Level | 100 uW |
| ESR | 70 Ohms |
| Frequency | 8 MHz |
| Frequency Stability | 50 PPM |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 7 mm |
| Load Capacitance | 18 pF |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | 7 mm x 5 mm |
| Product | Crystals |
| Series | ABMM |
| Standard Pack Qty | 1000 |
| Subcategory | Crystals |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Tolerance | 50 PPM |
| Type | Microprocessor |
| Width | 5 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.95 | $0.95 |
| 10 | $0.83 | $8.30 |
| 25 | $0.75 | $18.75 |
| 100 | $0.72 | $72.00 |
| 250 | $0.68 | $170.00 |
| 500 | $0.65 | $325.00 |
| 1,000 | $0.55 | $550.00 |
| 2,000 | $0.53 | $1,060.00 |
| 5,000 | $0.51 | $2,550.00 |