- Home
- Products
- Passive Components
- Frequency Control & Timing Devices
- Crystals
- ABM2-8.000MHZ-D4Y-T
Abracon ABM2-8.000MHZ-D4Y-T
| Manufacturer: | Abracon |
|---|---|
| MFG Part #: | ABM2-8.000MHZ-D4Y-T |
| Part #: | ABM2-8.000MHZ-D4Y-T |
| Availability: |
1,423 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant By Exemption |
Product Information
Crystals 8.0 MHZ 18PF SMD
Specifications
| Country of Assembly | Not Available |
|---|---|
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | CN |
| Drive Level | 10 uW |
| ESR | 100 Ohms |
| Frequency | 8 MHz |
| Frequency Stability | 30 PPM |
| Height | 1.4 mm |
| Length | 8 mm |
| Load Capacitance | 18 pF |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | 8 mm x 4.5 mm |
| Series | ABM2 |
| Standard Pack Qty | 1000 |
| Subcategory | Crystals |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Tolerance | 30 PPM |
| Type | Ceramic Crystal |
| Width | 4.5 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.15 | $1.15 |
| 10 | $0.93 | $9.30 |
| 25 | $0.90 | $22.50 |
| 100 | $0.85 | $85.00 |
| 250 | $0.76 | $190.00 |
| 500 | $0.74 | $370.00 |
| 1,000 | $0.62 | $620.00 |
| 2,000 | $0.58 | $1,160.00 |
| 5,000 | $0.55 | $2,750.00 |