- Home
- Products
- Passive Components
- Frequency Control & Timing Devices
- Crystals
- ABC2-4.096MHZ-4-T
Abracon ABC2-4.096MHZ-4-T
| Manufacturer: | Abracon |
|---|---|
| MFG Part #: | ABC2-4.096MHZ-4-T |
| Part #: | ABC2-4.096MHZ-4-T |
| Availability: |
552 in stock
|
Product Information
Crystals Xtal 11x5 4-SMD, No Lead 4.096MHz Tol 30ppm Stab 50ppm -10C - 60C 18pF 120 Ohms
Specifications
| Country of Assembly | Not Available |
|---|---|
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | JP |
| Drive Level | 100 uW |
| ESR | 120 Ohms |
| Frequency | 4.096 MHz |
| Frequency Stability | 30 PPM |
| Height | 1.9 mm |
| Length | 11.8 mm |
| Load Capacitance | 18 pF |
| Maximum Operating Temperature | + 60 C |
| Minimum Operating Temperature | - 10 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | 11.8 mm x 5.5 mm |
| Series | ABC2 |
| Standard Pack Qty | 1000 |
| Subcategory | Crystals |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Tolerance | 30 PPM |
| Type | Microprocessor Crystal |
| Width | 5.5 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.35 | $2.35 |
| 10 | $2.03 | $20.30 |
| 25 | $1.92 | $48.00 |
| 100 | $1.75 | $175.00 |
| 250 | $1.61 | $402.50 |
| 500 | $1.48 | $740.00 |
| 1,000 | $1.41 | $1,410.00 |
| 5,000 | $1.35 | $6,750.00 |