- Home
- Products
- Passive Components
- Frequency Control & Timing Devices
- Crystals
- AB-3.6864MHZ-B2
Abracon AB-3.6864MHZ-B2
| Manufacturer: | Abracon |
|---|---|
| MFG Part #: | AB-3.6864MHZ-B2 |
| Part #: | AB-3.6864MHZ-B2 |
| Availability: |
558 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Crystals 3.6864 MHZ 18PF 20PPM HC49/U
Specifications
| Country of Assembly | Not Available |
|---|---|
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | KR |
| Drive Level | 100 uW |
| ESR | 200 Ohms |
| Frequency | 3.6864 MHz |
| Frequency Stability | 100 PPM |
| Height | 13.46 mm |
| Lead Spacing | 4.88 mm |
| Length | 11.5 mm |
| Load Capacitance | 18 pF |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | - 20 C |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package / Case | HC-49/U |
| Series | AB |
| Standard Pack Qty | 1000 |
| Subcategory | Crystals |
| Termination Style | Radial |
| Tolerance | 20 PPM |
| Type | Microprocessor Crystal |
| Width | 5 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.49 | $1.49 |
| 10 | $1.29 | $12.90 |
| 25 | $1.23 | $30.75 |
| 100 | $1.11 | $111.00 |
| 250 | $1.03 | $257.50 |
| 500 | $1.01 | $505.00 |
| 1,000 | $0.96 | $960.00 |
| 2,000 | $0.90 | $1,800.00 |
| 5,000 | $0.88 | $4,400.00 |