- Home
- Products
- Passive Components
- Antennas
- WLA.10
Taoglas WLA.10
| Manufacturer: | Taoglas |
|---|---|
| MFG Part #: | WLA.10 |
| Part #: | WLA.10 |
| Availability: |
3,241 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Antennas WLA.10 Wi-Fi Dual Band 2.4GHz/5.8GHz 3.2*1.6*0.5mm Chip Antenna
Specifications
| Application | Wireless Communications, Handheld Devices, Tablets, PCs, Specialized Control Systems, Wireless Remote Controls |
|---|---|
| Center Frequency | 2.45 GHz, 5.5 GHz |
| Gain | 1.25 dBi, 2.17 dBi |
| Ground Plane Size | 80 mm x 40 mm |
| Height | 6.4 mm |
| Impedance | 50 Ohms |
| Length | 3.2 mm |
| Maximum Frequency | 5.85 GHz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Mechanical Style | Loop |
| Minimum Frequency | 2.4 GHz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Mounting Style | PCB Mount |
| Number of Bands | 2 Band |
| Power Rating | 2 W |
| Product | PCB Antennas |
| Protocol - ANT, Thread, Zigbee - 802.15.4 | 802.15.4 (ANT, Thread, Zigbee) |
| Protocol - Bluetooth, BLE - 802.15.1 | Bluetooth, BLE |
| Protocol - Sub GHz | IoT, ISM |
| Protocol - WiFi - 802.11 | 802.11, WLAN, WiFi |
| Standard Pack Qty | 5000 |
| Style | Chip |
| Subcategory | Antennas |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Type | Passive Antenna |
| Width | 1.6 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.21 | $1.21 |
| 25 | $1.20 | $30.00 |
| 250 | $1.17 | $292.50 |
| 500 | $1.06 | $530.00 |
| 1,000 | $0.89 | $890.00 |
| 5,000 | $0.59 | $2,950.00 |