- Home
- Products
- Passive Components
- Antennas
- MA240.LBI.001
Taoglas MA240.LBI.001
| Manufacturer: | Taoglas |
|---|---|
| MFG Part #: | MA240.LBI.001 |
| Part #: | MA240.LBI.001 |
| Availability: |
15 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Antennas Genesis MA240 3in1 GPS/GLONASS/Galileo 4G/3G/2G 2xMIMO Adhesive Mount Antenna 205.8*68*12.7mm
Specifications
| Antenna Connector Type | SMA Male |
|---|---|
| Application | HD Video over LTE, First Responder, Emergency Services, Automotive Vehicle Tracking, Telematics |
| Cable Length | 2 m |
| Cable Type | 2 M RG174 x 2 |
| Center Frequency | 700 MHz, 750 MHz, 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz, 2100 MHz, 2500 MHz, 3450 MHz, 3500 MHz, 1575.42 MHz, 1602 MHz |
| Gain | 30 dB |
| Height | 12.4 mm |
| Impedance | 50 Ohms |
| IP Rating | IP65 |
| Length | 205.8 mm |
| Maximum Frequency | 3.6 GHz |
| Maximum Operating Temperature | + 80 C |
| Mechanical Style | Module |
| Minimum Frequency | 698 MHz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | Adhesive Mount |
| Number of Bands | 3 Band |
| Product | Outdoor Antennas |
| Protocol - Cellular, NBIoT, LTE | 2G/3G/4G, Cellular (NBIoT, LTE), GSM, UMTS, DCS, PCS, UMTS, GPRS, WCDMA |
| Protocol - GPS, GLONASS | Galileo, GLONASS, GPS |
| Series | Genesis |
| Standard Pack Qty | 50 |
| Style | Panel, Rectangular |
| Subcategory | Antennas |
| Technology | Cellular, GPS, LTE, WiFi, MiMo |
| Termination Style | Connector |
| Type | Active |
| VSWR | 1.5:1 |
| Width | 58 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $102.10 | $102.10 |
| 10 | $80.03 | $800.30 |
| 50 | $77.06 | $3,853.00 |
| 100 | $75.73 | $7,573.00 |