- Home
- Products
- Passive Components
- Antennas
- GP.1575.12.4.A.02
Taoglas GP.1575.12.4.A.02
| Manufacturer: | Taoglas |
|---|---|
| MFG Part #: | GP.1575.12.4.A.02 |
| Part #: | GP.1575.12.4.A.02 |
| Availability: |
270 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Antennas GP.1575.12.4.A.02 GPS/Galileo 12*12*4mm 1575.42MHz Patch Antenna
Specifications
| Application | Navigation, Position Tracking System |
|---|---|
| Bandwidth | 8 MHz |
| Center Frequency | 1.57542 GHz |
| Country of Assembly | Not Available |
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | TW |
| Gain | - 0.5 dBi |
| Ground Plane Size | 50 mm x 50 mm |
| Height | 4 mm |
| Impedance | 50 Ohms |
| Length | 12 mm |
| Maximum Frequency | 1.578 GHz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Mechanical Style | Patch |
| Minimum Frequency | 1.572 GHz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | Adhesive Mount |
| Number of Bands | 1 Band |
| Polarization | RHCP |
| Product | PCB Antennas |
| Protocol - GPS, GLONASS | Galileo, GPS |
| Standard Pack Qty | 100 |
| Style | Ceramic |
| Subcategory | Antennas |
| Termination Style | Pin |
| Type | Passive Antenna |
| VSWR | 1.5 |
| Width | 12 mm |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.62 | $3.62 |
| 10 | $2.51 | $25.10 |
| 100 | $2.10 | $210.00 |
| 200 | $2.09 | $418.00 |
| 2,500 | $1.94 | $4,850.00 |
| 5,000 | $1.91 | $9,550.00 |